Zabawy paluszkowe

Zabawy paluszkowe przeznaczone są dla niemowlaczków i maluszków. Są przede wszystkim wesołe, więc łatwo w ten sposób wprowadzić wiele radości, a także poprawić humor zapłakanemu brzdącowi. Jest to fantastyczny sposób spędzania czasu z małym dzieckiem, dlatego nie powinno ich zabraknąć w codziennej zabawie.

Zabawy paluszkowe to często pierwsze zabawy z dzieckiem. Najpierw dziecko obserwuje nasze ruchy, słucha przyjaznych rymowanek, później włączamy go w zabawę prowadząc jego paluszki, a na końcu samo aktywnie uczestniczy w proponowanej zabawie i uczy się rymowanek. Zabawy oprócz frajdy zwiększają kontakt oraz bliskość opiekunów i dzieci, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa. Niemowlaczki poznają dzięki temu swoje ciało. Poza tym zabawy takie, mają bardzo pozytywny wpływ za równo na pamięć i koncentrację oraz wzbogacenie języka, jak i rozwijanie umiejętności manualnych, ponieważ są wspaniałym ćwiczeniem dla małych rączek.

Zabawę można uatrakcyjnić, na paluszki przygotować specjalne małe pacynki lub narysować na palcach oczy i buzie, aby przedstawiały małe ludziki.

Większym dzieciom natomiast można zaserwować piosenki i wierszyki-pokazywanki.

Przykład:

Idzie raczek-nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek. /dwoma palcami „idziemy” udając raczka-nieboraczka.